Haber

‘6 ay 6 bin km’ kısıtlaması uzatıldı

ANKARA (İGFA) –Ticaret Bakanlığı, otomotiv bölümünde 6 bin kilometre veya 6 ayını doldurmadan yeni araçların satışını engelleyen “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlamasının 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatıldığını duyurdu. .

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, otomotiv reyonu, stoklama ve bazı sektörlerdeki aşırı ve fahiş fiyat artışıyla mücadelede faydalı olduğu değerlendirilen “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlamasının düzenlemenin uygulama süresi 2019’a ertelendi. haksız ticari uygulamalar, 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatılmıştır.

Ticari faaliyet sayılan tüm bireysel satışlar ‘6 ay 6 bin kilometre’ kısıtlama yönetmeliği kapsamında düzenli olarak denetlenecek ve bu satıcılar hakkında mevzuata aykırılık halinde idari para cezası uygulanacak.

https://twitter.com/trade/status/1671393780929376256

Ayrıca söz konusu satışlara ilişkin kayıtlar ve kontrol sonuçları kayıt dışı kalan faizin vergilendirilmesini teminen Hazine ve Maliye Bakanlığı ile paylaşılacaktır. İnternet ortamında 2. el motorlu kara taşıtı ilanlarında yer alan fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler alınacaktır.

Bakanlık ayrıca stoklama faaliyetlerine yönelik yürütülen denetimler sonucunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından bugüne kadar 75 milyon 171 bin 360 TL idari para cezası verildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu