Haber

ABD Savunma Bakanı Austin, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Lideri Neçirvan Barzani ile görüştü.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyaretinin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) başkenti Erbil’e geldi. Austin, ziyareti kapsamında KBY Lideri Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. İran’ın Irak topraklarını hedef alan saldırılarını kınayan Austin, Bağdat ve Erbil hükümetlerini işbirliği yapmaya davet etti. ABD askerlerinin Irak’ta kalmasının tek amacının terör örgütü DEAŞ’ı yok etmek olduğunu vurgulayan Austin, “10 yılı aşkın süredir birlikte çalışıyoruz. Koalisyon güçleri sayesinde geniş bir alanı DEAŞ’tan geri alabildik. Peşmerge güçleri DEAŞ’la mücadelede büyük rol oynadı.” söz konusu.

KBY’deki Kürt partilerine sorunları çözme çağrısında bulunan Austin, ülkesinin Peşmerge güçlerine desteğinin devam edeceğini belirterek, terör örgütü DEAŞ’ın halen tehlikeli ve tehdit unsuru olduğunu kaydetti.

Barzani ise ABD’nin Peşmerge güçlerine verdiği desteğe teşekkürlerini ileterek, bölgenin istikrarı için Erbil ile Bağdat arasındaki sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. – ERBİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu