Haber

Antalya bisiklet turizminin başkenti oluyor

Devlet, mahalli idareler ve özel sektör tarafından Antalya’da gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en değerli iki bisiklet türünden biri haline gelen AKRA destekli TOUR OF ANTALYA bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek. İlk olarak 2018 yılında spor ve bisiklet turizmine dikkat çekmek amacıyla başlatılan TOUR OF ANTALYA, Türkiye’nin ve özellikle Antalya’nın bisiklet turizmindeki zenginliğini gözler önüne seriyor.

Akra Hotels’in ana sponsorluğunda 5 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Airport, Diana Travel, Grand Park Lara, Paloma Hotels, Regnum Carya, Zemzem Küme, Antalya gibi markaların takviyesini aldı. Türkiye ve Antalya turizmine büyük katkı sağlayan Akvaryum. Başta Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere devlet, yerel yönetim ve özel dairelerin mülkiyetinde olan TOUR OF ANTALYA, 5 yıl gibi kısa bir sürede bisiklet dünyasında kendini kabul ettirmiştir. Rusya’dan İngiltere’ye, Fransa’dan Malezya’ya, İtalya’dan Moğolistan’a dünyanın farklı kıtalarından sporcu ve takımları ağırlayan yarış, 2.2 kategorisinden hareket ederek dünyaca ünlü bisikletçilerin yıldız isimlerini ve bisiklet gruplarını ağırlamaya başladı. 3. yılında 2.1 kategorisine yükseldi. Antalya ile özdeşleşmiş yapısı ile sporcuların ve kadroların rekabet için sıraya girdiği bir kurguydu.

  Takımların ve sporcuların ilgisini çeker

Turizmini çeşitlendirmek isteyen ve spor turizmi alanındaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Antalya, başta futbol ve golf olmak üzere birçok spor aktivitesine ve hazırlık kamplarına ev sahipliği yapmaktadır. İklim koşulları, alt ve üst yapısıyla spor turizminin başkenti olmayı başaran Antalya, son yıllarda yaptığı atılımlarla bisiklet turizminin nadide şehirlerinden biri haline geldi. 4 farklı etabı ile Antalya’nın doğal ve kültürel güzelliklerini gözler önüne seren yarış, heyecanlı yapısıyla grupların ve sporcuların ilgisini çekiyor.

Hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

Avrupa’da yaklaşık 50 milyar avroluk ticaret hacmine sahip olan bisiklet turizmindeki payını artırmayı hedefleyen Antalya, başta Tour of Antalya olmak üzere büyüyen düzenlemeleriyle hedefine emin adımlarla ilerliyor. Bu gelişmenin farkına varan oteller Bisiklet Dostu Otel Belgesi alarak teker teker kapılarını bisiklet gruplarına ve sporculara açmaya başladılar. Tour of Antalya Genel Müdürü Aydın Ayhan Güney ve Tour of Antalya Proje Müdürü A.Haluk Özsevim, Antalya’nın bisiklet turizmi ve bisiklet turizmindeki amacı hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydın Ayhan  Güney: “Gerçekleşen bir hayaldi”

Antalya Turu Türkiye’nin farklı noktalarında başarılı spor faaliyetlerine de imza atan Genel Müdürü Aydın Ayhan Güney, Türkiye ve Antalya’da bisiklet turizminin hızla büyümeye devam edeceğini söyledi. Son yıllarda hem amatör hem de profesyonel bisiklet sporuna ilginin arttığına dikkat çeken Güney, “Türkiye’de spor turizmi güzel bir ivme kazandı. Farklı spor dallarındaki bu gelişim bisiklet turizminde de devam etmektedir. Daha önce ‘Bisiklet ekipleri kamp yapmak için Türkiye’ye gelecek’ dediğimizde bu ulaşılamaz bir hedef olarak gösterilmişti. Ancak şu an geldiğimiz noktaya baktığımızda bunun bir hayal olmadığını gördük. Çünkü Türkiye’de düzenlenen bisiklet etkinlikleri sadece Avrupa’da değil tüm dünyada bisiklet kadrolarının ve sporcularının ilgisini çekti. Şimdi takım ve sporcular Antalya kampına geliyor. Bu da bulunduğumuz yolun hakikat olduğunu gösterdi. Bisiklet turizminde milyar dolarlık bir pastadan bahsediyoruz. Türkiye ve Antalya bu noktada çok zengin bir yapıya sahip. Turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak için değerli argümanlardan biri de bisiklet turizmidir. Çok önemli bir pastadan bahsediyoruz ve Türkiye’nin de bu pastadan çok önemli pay alacağına inanıyoruz.”

luke  Özsevim: “Taleplere hayır diyoruz”

Antalya Turu Proje Yöneticisi A. Haluk Özsevim, Türkiye’nin bisiklet turizmine geç adım attığını ancak gelişimini çok hızlı sürdürdüğünü belirtti. Bisiklet düzenlemelerinin çok detaylı ve zahmetli düzenlemeler olduğunu hatırlatan Özsevim, “Bu düzenlemeler çok yoğun ama tanıtım ve imaja katkıları da büyük. Bu yıl 5’incisini düzenleyeceğimiz organizasyon için özel şubeler ve yerel yönetimlerle birlikte hareket ederek çok güçlü bir süreci atlattık. Çok başarılı olduk ve Tour of Antalya’yı bilinen bir marka haline getirdik. İlk yıllarda takımları katılımları için teşvik etmeye çalışırken, artık kadroların çok önemli ilgisini görüyoruz ve kontenjan dolduktan sonra taleplere ‘hayır’ cevabını vermek zorunda kalıyoruz. Bu gelişme bizim için değerli bir göstergedir. Kısa zamanda çok yol kat ettik. Bisiklet takımları kamp yapmak için Türkiye’ye gelmeye başladı. Farklı yarış düzenlemeleri de yapılır. Başarılı olan her düzenleme Türkiye’ye ve Antalya’ya büyük değer katıyor. Milyar avroluk bir pazardan bahsediyoruz ve bu pazar her yıl büyüyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ve özellikle Antalya bisiklet turizminde çok önemli bir noktaya ulaşacak” dedi.

AKRA tarafından desteklenen TOUR OF ANTALYA’ya güçlü kurum ve markalardan büyük destek

2018 yılından bu yana dünyaca ünlü bisiklet gruplarını ve bisikletçileri ağırlayan AKRA tarafından sağlanan TOUR OF ANTALYA, Antalya ve Türkiye’nin tanıtımı için değer yaratırken, bisiklet sporunun ve bisiklet turizminin gelişmesi için de itici bir güç oluyor.

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TC Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Spor Gazetecileri Derneği, ilçe belediyeleri ve Antalya merkezli kamu kurumlarıdır. TOUR OF ANTALYA, kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen; AKRA Hotels ana sponsorluğunda; Grand Park Lara Hotel, Paloma Hotels, Regnum Carya, Zemzem Küme, Salcano, Shimano, Ömür Hastanesi, Antalya Akvaryum ve Akdeniz Reklamcılar Derneği’nin (ARD) destekleriyle Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Airport ve Diana Travel’ın ortak sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. . .

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu