Haber

Hırvatistan AB’yi yasa dışı göçmen geçişleri konusunda uyardı

Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Bozinoviç, bu yıl Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yasa dışı göçün göçmen krizinin başladığı 2015-2016 yıllarına yaklaştığını söyledi.

Başkent Zagreb’de Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerdzhiev ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bozinoviç, son dönemde gündeme gelen yeni göçmen dalgası konusunda uyarılarda bulundu.

Göçmen krizinin azalmadığını ifade eden Bozinoviç, “Yasadışı geçişlere gelince 2023’ün ilk aylarında AB ülkelerine yapılan geçiş sayısı geçen yılın çok üzerinde. Hatta 2015’teki rakamlara yaklaşıyor. ve 2016, krizin başladığı zaman.” söz konusu.

Bozinoviç, göçmen sayısındaki artışta Ukrayna’daki savaşın da etkili olduğunu belirterek, “Savaş birçok insanı yoksulluk sınırına getirdi” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bozinoviç, Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin Suriye’yi de etkilediğini ve bunun yeni bir göç dalgası yaratabileceğini ifade ederek, “Bütün bunlar bizi zor durumda bırakıyor. Avrupa kapılarını kapatmasın. . Avrupa yasa dışı göçle mücadele etmelidir.” dedi.

dortyolajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu