Haber

Japonya Başbakanı Kişida’nın oğlu partide uyarı aldı

Japonya’da Başbakan Kishida Fumio’nun sekreteri ve en büyük oğlu Kishida Shotaro, babasının konutunda düzenlediği eğlence nedeniyle uyarı aldı.

Ulusal olarak yayınlanan Shukan Bunshun dergisi, Kişida Shotaro’nun başbakanlık konutunda parti verdiği haberini yayınladı.

Haberin fotoğraflarında Kişida’nın konutta ağırladıkları akrabaları ve yabancı misafirlerle eğlenceli anları ve bir kişinin kırmızı halı kaplı merdivenlerde yatarken verdiği poz görüldü.

Devlet Televizyonu NHK’nın haberinde, Japonya Başbakanı Kişida’nın söz konusu partiye, sekreteri ve oğlu Kişida’ya gerekli suçlamalarda bulunduğu bildirildi.

Ana muhalefetteki Anayasal Demokrat Parti (CDP) yaptığı açıklamada, partinin kamu ve özel işlerin birbirinden ayrılamayacağı konusunda örnek teşkil ettiğini savundu.

Kabine Genel Sekreteri Matsuno Hirokazu yaptığı açıklamada, tutumunu “uygunsuz” olarak nitelendirdiği Kişida Shotaro’ya sert bir uyarı verildiğini söyledi.

Hükümetin durumdan haberdar olduğunu kaydeden Matsuno, “Olayın bir daha tekrarlanmaması için (resmi konutun) usulüne uygun kullanımını ve yönetimini sağlayacağız.” sözünü kullandı.

Ekim 2021’de cumhurbaşkanlığını devralan Kişida, görev süresinin birinci yılını doldururken 31 yaşındaki oğlu Kişida Shotaro’yu icra sekreteri olarak atadı.

Baş Kabine Sekreterliği, o dönemde atama kararının “doğru kişiyi doğru yere yerleştirmek” inancıyla “kişinin kişiliği ve öngörüsü” esas alınarak verildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu