Haber

Tanzanya’da 40 milyon liralık yolsuzluğa karışan polis müfettişi ülkeden kaçtı

Tanzanya’daki yardım fonundan yaklaşık 4.8 milyar şilin (40 milyon lira) çalan polis müfettişi, ortaya çıkan skandalın ardından ülkeyi terk etti.

The Citizen gazetesinin haberine göre, 2021-2022 yılına ilişkin raporu Başkan Samia Suluhu Hassan’a sunan Sayıştay Lideri Charles Kichere, polisin hayatını kaybeden meslektaşlarının yakınları için topladığı yardım paralarının kaybolduğunu tespit etti.

Raporda, ölüm halinde yakınlarına ödenecek toplam 40 milyon liranın Darüsselam, Moroforo ve Zanzibar’da yaşayan bu kişilere fiilen ulaşmadığı belirtildi.

Skandalın gün yüzüne çıkmasının ardından o sırada eğitim kampında bulunan şüpheli polis müfettişi apar topar Güney Afrika’ya kaçtı.

Kriminal Soruşturma Bürosu Müdürü Ramazan Kingai, skandala karışan müfettişin yurt dışına kaçtığını doğrulayarak, bu kişiyi ülkeye getirip kaçak parayı geri almaya çalıştıklarını söyledi.

Yolsuzluğa karışan başka polis memurlarının da olduğu bildirildi.

Devlet Reisi Hassan geçen hafta yolsuzluğa dikkat çeken bir konuşma yapmış ve bazı yöneticilerin faturalara zam yaparak devleti soyduklarından bahsetmişti.

haber-gunyuzu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu