Ekonomi

Çelebi: “Turizm sezonu için havalimanı kapasitemiz yetersiz, acilen iyileştirmeler yapılmalı”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Havalimanı’nın mevcut koşullarda artık ağır uçak ve yolcu trafiğini kaldıramayacağını belirterek, “Bir an önce iyileştirme bekliyoruz. Özellikle dış hatlar terminal binasının yeniden yapılacağı bilgisi verildi. , henüz bir adım atılmadı.Geçen yıl 23 bin “Geçen uçak sayısının ve 3 milyonu aşan yolcu sayısının bu yıl artacağını öngörüyoruz. Özellikle turizm sezonu öncesi havalimanındaki koşulların iyileştirilmesine yönelik adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi.

“Dış hat sefer sayısı yüzde 96, yolcu sayısı yüzde 186 arttı”

Trabzon Havalimanı’ndan 2022’de 16 bin 972 iç hat, 6 bin 507 dış hat olmak üzere 23 bin 479 sefer gerçekleştirildiğini belirten Çelebi, “3 milyon 174 bini aşan yolcu sayısı, iç hatlarda 2 milyon 471 bin ve dış hatlarda 703 bin Özellikle dış hatlar. Bir önceki yıla göre sefer sayısı yüzde 96, yolcu sayısı ise yüzde 186 arttı” dedi.

Başkan Çelebi, söz konusu sayıların bu yaz döneminde artacağını belirterek, “Havalimanındaki iç bordür ve dış hat holleri gerçekten yetersiz. Artık yolcu trafiğini kaldıramaz hale geldi. Bagaj kemerleri yetersiz, diğer fiziki imkanlar yetersiz. Bagajlar süre dışında da olsa yarım saatten fazla bekletiliyor. Burada asıl sorun fiziki temellerin yetersiz olması. Bu turizm döneminden önce dış sınırlarda uzlaşma olacağı, VIP Lounge’ın doğu kısmına yeni bir dış hatlar terminali yapılacağı bilgisi verildi. Ama dönem az kaldı ve bu “Bu konuda gelişigüzel bir adım atılmadığını görüyoruz. Bu duruma bir an önce son verilmeli. Birkaç dokunuşla şehrimize yakışır hale getirilmelidir” dedi. – TRABZON

haberaziziye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu