Ekonomi

IMF: Korumacılığa dönüş yok

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, “Küresel gerilimler ve kıt kaynaklar” temasıyla düzenlenen 2023 Brüksel Ekonomik Forumu’nda konuştu.

Yıllar geçtikçe artan küresel bütünleşmenin ardından son dönemde rakip ekonomik bloklara bölünme riskinin arttığını anlatan Georgieva, bunun herkes için kötü bir senaryo olduğuna dikkat çekti.

Küresel ekonomik büyümenin orta ve uzun vadede zayıf olduğunu belirten Georgieva, merkez bankalarının önceliğinin büyüme yerine enflasyonu kontrol etmek olduğunu belirtti. altındasaklamamı hatırlatıyor.

“Avrupa Birliği (AB), yavaşlayan büyüme ve yüksek enflasyon ikili mücadelesiyle karşı karşıya.” Georgieva, demografi ve üretkenliğe odaklanılmazsa gelir ve fırsatların artmayacağını söyledi.

“AB, temiz teknoloji projelerinin izin süreçlerini kolaylaştırmalı”

Georgieva, “Avrupa’da üretkenliği ve fırsatları geliştirmek için yapısal reformlara, insanlara, teknolojiye ve yeniliğe yatırım yapmak gerekiyor.” dedi.

AB’nin saf teknoloji projelerinin izin süreçlerini kolaylaştırmasının değerine işaret eden Georgieva, “Bir rüzgar veya güneş enerjisi santralinin inşası 7 yıl sürerse, AB’nin emisyon azaltma hedeflerini tutturması zor olacaktır” dedi.

Georgieva, küresel ekonominin durumu hakkında, “Güçlü bir toparlanmaya yönelik en acil adımlardan biri, yeni bir korumacılık biçiminin cazibesinden kaçınmaktır.” dedi.

Uzun vadeli büyüme için çok taraflı iş birliğinin canlandırılmasının şart olduğunu vurgulayan Georgieva, Kovid-19, tedarik zincirindeki sorunlar ve Rusya-Ukrayna savaşının yatırım kararlarında ulusal güvenlik kaygılarını artırdığına dikkat çekti.

Georigeva, bu gelişmelerin gerçek ekonomik maliyetleri olduğunu ve daha parçalı bir dünyayı ortaya çıkardığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu